Rozhovory

Sourozenci Nikol a Jakub stojí společně za prestižní módní značkou PONER!

Kdo stojí za značkou PONER? Nikol a Jakub jsou sourozenci, kteří propadli módě a rozhodli se vybudovat módní značku. Oba se skvěle doplňují a zatímco Jakub je nenahraditelný pro svoji kreativitu a neuvěřitelný smysl pro detail, Nikol se stará o komunikaci s klienty a vlastní prodej.

Jejich práce se prolíná například při výběru látek, nebo při konzultacích střihů či zdobení. Pracují jako tým, který dokáže využít potenciálu toho druhého a díky tomu od vzniku značky v roce 2015 za velmi krátkou dobu získali pozornost a respekt veřejnosti.  Najdete velmi málo prestižních společenských akcí, na kterých se neobjeví někdo v šatech s rukopisem značky PONER.


  • Značka PONER si již našla své místo na módním trhu, jak vlastně vznikla?

Jakub: Já jsem chtěl být návrhář odjakživa. Bavilo mě všechno okolo látek i navrhování. Ségře jsem už dělal šaty na maturitní ples a tenkrát vyhrála královnu ročníku 😊Ale jsem designer, ten impulz přinesla Nikol.

Nikol: Já jsem obchodní typ. Kuba je ten umělec. To je tandem, který funguje. Nicméně, když jsem přijela za bráchou do Prahy a chodila na večírky, všimla jsem si tanečnic, které na sobě měli různé prádlo a oblečky a říkala jsem si, že by to šlo udělat líp. Rozjeli jsme se na prádle. Oba jsme ale už tehdy věděli, že chceme navrhovat luxusní společenské šaty.

  • Jak máte s bratrem rozdělené role?

Jakub: Nikol už to naznačila. Já navrhuji a jsem přes tu uměleckou část. U faktur mě rozhodně neuvidíte. A Niky je obchodník, dělá marketing, managuje atelier.

Nikol: Ano. Ale musím říct, že všechna důležitá, někdy i méně důležitá rozhodnutí děláme společně. Já Kubovi mluvím do navrhování a on mně do provozních věcí. Je to tak správně. Alespoň pro nás.

  • Kde berete inspiraci pro nové návrhy?

Jakub: Všude. Dívám se na filmy, na lidi, na obrazy, barvy.

Nikol: No, já na to jdu víc obchodně. Poslouchám zákaznice, co by chtěly, co by se jim líbilo. Teď jsme začali dělat větší velikosti. Je ohromná poptávka. To je moje inspirace.

  • Oslovuje vás hodně celebrit, šijete i pro “normální” lidi?

Nikol: Ano, oslovuje nás hodně celebrit, ale hodně šijeme i pro “normální” lidi. Tady bych chtěla říct, že všichni naši klienti jsou pro nás stejně důležití. Slečna, která si chce půjčit šaty na maturitní ples dostane stejný servis jako dáma, která u nás šije ve velkém. Je ale pravda, že ti, co u nás šijí dlouhodobě, jsou z velké většiny už spíš naši přátelé a tam je vztah trochu jiný.

  • Co považujete k dnešnímu dni za své nejlepší dílo? A proč?

Jakub: Každé své šaty, na kterých v daný moment pracuji, považuji za ty nej. Přece si nebudu říkat, tyhle jsou jen tak, ale na těchto si dám záležet. Po dokončení si naopak pokaždé říkám, co šlo udělat lépe 😊Tyto otázky mě ženou dopředu a s každým novým kouskem se snažím přicházet s něčím novým a neokoukaným.

  • Jaké látky používáte a proč?

Jakub: Hedvábí, satén, taft, samet, hedvábný tyl, krajky, brokát – veškeré exkluzivní materiály. Záleží co navrhuji, pro koho a na jakou příležitost.

Nikol: Dost často jezdíme látky nakupovat do ciziny a hodně si necháváme látky vyrábět na míru. Chceme kvalitu. Je naprosto nezbytné, abychom nabízeli látky, které tu běžně k dostání nejsou. Naši klienty chtějí luxus a kvalitu. Tu zabezpečujeme.

  • Aktuálně běží plesová sezóna, co byste doporučili, co je letos v módě?

Nikol: Barvy. Výrazné, tlumené, pastelové. Rozhodně se jich nebojte. I letos se nosí metalická zlatá a stříbrná. Černá z módy nevyjde asi nikdy, ale letos tak IN není. Loňská aféra #metoo, kdy černá byla téměř povinnost, je „zažehnána“ a ženy zase chtějí být vidět. Je to taková malá módní politika.

Jakub: Když se podíváte na fotky ze světových předávání cen atd. uvidíte róby – extravagantní. Je to o tom, být vidět. Kdo ale na přílišné ukazování není, tomu padne jednoduchá klasika, ale opět, opepřená nějakým zajímavým detailem nebo doplňkem.

Nikol: My jsme třeba letos začali dělat psaníčka z pštrosího peří. Je to božský doplněk, v podstatě detail, ale výrazný.

  • Chystáte v nejbližší době přehlídku nebo kde vás mohou čtenáři v nejbližší době vidět?

Nikol: Velkou autorskou přehlídku jsme měli v listopadu, teď řešíme, jestli letos udělat další nebo počkat. Rozhodně ji ale nebudeme řešit měsíc před 😊Dáme si víc času.

Jakub: Začátkem léta budeme mít přehlídku na Tvrzi Krassa, už potřetí. A chystáme nějakou akci pro naše klienty v Praze.

  • Co všechno kromě společenských šatů děláte?

Jakub: Košile, koktejlky, sukně, letní šaty, pyžama, velmi známé jsou naše boty PONERKY, svatební podvazky, vyšívané čelenky. Letos se ale chceme zaměřit víc na módu na běžné nošení. Už jsme začali dělat sportovní komplety a budeme připravovat kolekce elegantní business módu – kostýmy atd.

Nikol: Já k tomu jen dodám, že jak naše společenské šaty, tak i casual módu začínáme dělat i ve větších velikostech.

Líbí se vám články na FashionFantasy.cz? Pak se k nám přidejte na Facebooku, ať vám neutečou nové články 🙂
Fotogalerie:

foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER
foto: archiv PONER

zdroj: ponerofficial.com

Redakce FashionFantasy.cz

Linda-1024x317